Parafia pw. Św. Marii Magdaleny
top

ОБЛАТИ

Постання і початковий розвиток Згромадження

Місіонери Облати Н.М., Згромадження Місіонерів Облатів Непорочної Марії (ОМІ), — чернече згромадження, яке св. Євгеній де Мазенод, пізніший єпископ Марселя, заснував 25 січня 1816 року в Ексі (Прованс, Франція). Спочатку він знайшов чотирьох охочих, які поділяли його запал і бажали присвятитися віднові Церкви, спустошеної Французькою революцією. Ця спільнота священиків попервах мала назву «Місіонери Провансу». Вони присвячували себе насамперед моральній віднові французького люду через проголошення реколекцій та святих місій.

1823 року, після номінації дядька св. Ежена на єпископа, сам святий отримав призначення на генерального вікарія в Марселі. 1825 року о. Ежен розпочав старання про папське затвердження Згромадження й отримав його 17 лютого 1826 року. Папа Лев ХІІ затвердив Згромадження під назвою «Місіонери Облати Пресвятої та Непорочної Діви Марії». Тоді Згромадження налічувало заледве 20 облатів і 8 новіціїв, зосереджених у 8 чернечих Домах.

У день смерті св. Євгенія де Мазенода засноване ним Згромадження налічувало 414 членів і мало осередки в Європі, Північній та Центральній Америках, в Азії та Африці.

По смерті Засновника облати розширили свою місійну діяльність на решту континентів, тобто на Австралію, Океанію та Південну Америку.

Перші місії

Канада

Чернеча родина єпископа де Мазенода налічувала заледве 55 членів, коли до Марселя прибув архієпископ Монреаля — Бурже, з гарячим проханням про місіонерів для своєї дієцезії. Засновник, проваджений інтуїцією, що Канада може стати землею, особливо плідною для місійних починань облатів, не мав жодних труднощів із формуванням групи з шістьох охочих для першої облатської місії в далекій країні. Отож облати, середній вік яких не перевищував 32 років, вирушили в напрямку Америки 30 вересня 1841 року, а 2 грудня того ж року прибули до Монреаля. Допомога з Європи та місцеві покликання посприяли зміцненню місії в подальші роки.

Сполучені Штати

25 листопада 1841 року облати вперше з’явилися у Сполучених Штатах. Тоді, по дорозі з Франції до Монреаля, двоє отців та двоє братів затрималися у Нью-Йорку. Вже в жовтні наступного року працею для франкомовних емігрантів у північній частині Нью-Йорка вони розпочали свою євангелізацію Сполучених Штатів Америки. Починаючи з весни 1843 року, проголошували місії також англійською мовою.

Перша облатська фундація від 5 вересня 1847 року пов’язана з прибуттям до Вала-Вала в Орегоні чотирьох французьких облатів, зокрема двох схоластиків (кліриків), Ежена Шіру та Жана Пандоса. То були перші облати, висвячені на священиків у тій країні (2 січня 1848 р.).

Служіння облатів від початку полягало в несенні допомоги новоприбулим емігрантам, а також тубільцям. Незабаром з’явилися нові фундації: в Техасі (1849), Буффало (НЙ, 1851), Платтсбургу (НЙ, 1853) і Ловеллі (МА 1868).

Латинська Америка

На цьому континенті облати розпочали місіонерську працю вже в 1858 році, оселяючись у Матаморосі в Мексиці — звідки, однак, були видалені 1884 року. Вдруге вони спробували заснувати осередок у цій країні в місті Пуебло в 1902 році, але і звідти були видалені в 1914‑му. Вдалою виявилася тільки третя спроба, аж у 1971 році. Також і в інших країнах Латинської Америки облати відкрили осередки допіру в ХХ столітті. Згідно зі своєю метою, в Мексиці вони заопікувалися насамперед найбіднішими, в Чилі та Болівії розпочали працю серед гірняків амонійної селітри та олова, на території нинішнього Парагваю вони оточили душпастирською опікою тубільців чако, а у Французькій Гвіані — біженців.

Африка

Від моменту зустрічі облатів із королем Мошвешве у 1862 році на горі Таба-Босю Церква в королівстві Лесото розвивалась дивовижно швидко. Половина населення там нині християнська. Дієцезіяльний клір — численний, усі єпископи походять із племені басутоз. Облати йдуть слідами отця Йосифа Жерара, французького місіонера-піонера, якого 1988 року папа Йоан Павло ІІ проголосив блаженним.

Азія

Засновник вислав облатів на Шрі-Ланку в 1847 році, й вони розпочали місійну працю в Джафні, звідки потім перейшли на південь, де прийняли під опіку вікаріат Коломбо. В обох секторах засновували парафії та організовували місцеву Церкву.

Чисельність

На початок лютого 2019 року кількість облатів у світі становила 3 658 члени. Статистика охоплює священиків, братів та семінаристів. Дані, викладені в цифрах, стосуються 38 облатів із Генеральної адміністрації, а також із регіонів: Африка й Мадагаскар — провінції цих регіонів налічують 877 облатів; у Латинській Америці служать 418 облатів; в Азії та Океанії —832 облати; 593 облати проповідують Євангеліє в Канаді та Сполучених Штатах, а 900 — у Європі.

Статистика також включає облатів, які виконують пастирське служіння в різних місійних країнах. Серед них: 1 Апостольський префект, 2 кардинали, 8 архієпископів, 35 єпископів, зокрема — ординарій Одесько-Сімферопольский єпископ Яцек Пиль та єпископ-помічник Кам’янець-Подільської дієцезії Радослав Змітрович.

Всіх священиків у Згромадженні налічується 2720; братів після довічних чернечих обітів — 265; братів-постійних дияконів — 7, братів із тимчасовими обітами — 20, та ще 601 семінарист.

Польська Провінція Місіонерів Облатів Непорочної Марії налічує нині 307 ченців — священиків, братів, семінаристів і новіціїв. Треба, однак, додати, що чимало польських облатів служать по інших континентах, офіційно належачи до інших провінцій та регіонів Згромадження.

У Франції та країнах Бенілюксу працюють 30 облатів. У Польщі — 307, в Україні 34, на Білорусі 4 і в Туркменістані 2 облати. До Польської провінції належать також місії на Мадагаскарі, де працює 78 облатів, і в Скандинавії, де є 22 облати.

Наведені цифри — це, безсумнівно, просто статистика погрупованих осіб. Однак треба додати, що насправді це спільність людей, які проповідують Євангеліє вбогим у 67 країнах світу в дусі свого Засновника, святого Євгенія де Мазенода.

За цієї нагоди просимо про молитву в намірі нових священицьких, чернечих і місійних покликань.

2024  Parafia pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie